Spartan Girja Veresegyház
Erőt, egészséget!
Nevem Mátyás Dezső. 8 éves koromban ismerkedtem meg a sporttal a Vasas Izzó atlétikai edzéseken. 15 évesen kezdtem el kerékpározni a Spartacus kerékpár szakosztályban, ahol 17 évesen válogatott kerettag lettem. Legjobb eredményem csapatban országos 4-ik egyéniben országos 8-ik helyezés.
1983-ban bevonultam katonának Szombathelyre. Ez időszak alatt egy orosz laktanyába is sikerült ellátogatnom, ahol megismerkedtem a Russian Armija Gimnastik-val, ezen belül is Oroszország nemzeti sportjával, a Girevoj Sport-tal. Rendszeresen kezdtem járni az edzésekre és elméleti oktatásra. 2021. április 6-án jelentkeztem a Spartan Girja edzői tanfolyamra, 2022. június 11-én sikeres vizsgát (SGBL) tettem
„Hiszem, hogy a sport kitartásra, becsületességre és alázatra tanít.”
A girja (ги́ря) története
1704
Az első írásos emlék ebből az évből származik Oroszországból. A girja (ги́ря) ekkoriban egyfajtra fémnehezék volt, amelyet a 18. században elsősorban terménymérésre használták ellensúlyként – például a falvak helyi piacain a gabona és más termények mérésére. Az girjával dolgozó emberek egy folyamatos, dinamikus mozgást végeztek, amelynek köszönhetően izomzatuk nagyon megerősödött. Ismerve a férfi természetet és virtust, versengést, különböző gyakorlatokat találtak ki, hogy megnézzék, ki a legerősebb közöttük, erőfitogtatásból.
1870
Ebben az évben Dr. Vladislav Krayevsky létrehozta az Amatőr Súlyemelő Egyesületet Oroszországban. Itt kezdtek el girját és szabad súlyzós eszközöket használni. Tudományos kutatásokkal bizonyították, hogy a girjával végzett edzésekkel lényegesen nagyobb erőt, állóképességet szereztek a hagyományos módon saját testsúllyal vagy más eszközzel végzett edzéssel szemben. Belőlük váltak a Girevoyok. Igy alakult ki a Girevoy sport.
1870
1950
1998
1998-ban egy Orosz kiképzőtiszt, Pavel Tsatsouline Amerikába települt, és kifejlesztette, átalakította a girja formáját kettlebell-é. Ez eltér a tradíciótól, saját mozgásmodellt és technikát alkalmaz. Ezt jobban elfogadják a fitnesz vonalon. Tsatsouline pedig máraz amerikai haditengerészet és az amerikai titkosszolgálatok különleges erőinek kiképzésének szakértőjeként dolgozik.
1998
2010
Spartan Girja Tréning
A Spartan tréning megalkotója a finn Antti Nurmi, aki közel 20 éves tapasztalattal rendelkezik a harcművészetek terén és több mint 10 éves kapcsolat fűzi a funkcionális tréningekhez. 14 évig oktatott Krav Maga-t, küzdött MMA, Grapling és Kick Box versenyeken. Antti sokoldalú edző, aki az erőt a technikával ötvözi.
A Spartan Girja nem egyszerűen gyakorlatok összessége, hanem egy modern, hatékony, önálló edzésrendszer. Integrálja magába a tradicionális orosz Girja gyakorlatokat, de ezen kívül felhasználja a legújabb funkcionális testedzési ismereteket és gyakorlati tapasztalatokat.
Antti Nurmi (forrás: spartanacademy.fi)
A módszer különlegessége abban rejlik, hogy egyszerre kombinálja az aerob és anaerob mozgáselemeket, miközben a test a teljes kihasználható mozgástartományban dolgozik. Ezáltal az edzésmódszer az egész testet arányosan fejleszti és alkalmazásával nincs szükség egyéb kiegészitő edzésekre. A gyakorlatok általában dinamikusak, az erőfejlesztés mellett a szív és a tüdő kapacitását is jelentősen igénybe veszi.
A dinamikus Girja gyakorlatok nagy előnye, hogy nem merevítik be az izmokat, ezért ez az edzésforma szinte az összes sportág kiegészítésére jól használható. A rendszer mögött álló tudományos alapelvek nem csak a versenysportolók, de az egészségre és fittségre vágyó átlagemberek számára is ideális mozgásformává teszik a Spartan Girja rendszerét.
Ma már számtalan fegyveres testület és sportoló alkalmazza a Girja gyakorlatokat edzéseik során.
Használják a katonák, különleges rendőri egységek, tűzoltók, küzdő sportolók, úszók, atélták, kosárlabdázók, fitnesz szakemberek. Több tanulmány szerint is a Girjával való edzés a zsírégetés abszolút királya.
Girja, mint versenysport
A kettlebell eszközzel végzett versenyek első szabályzatát 1962-ben fektették le és onnantól kezdve Oroszország és a volt Szovjetunió utódállamai nemzeti sportjainak része már a kettlebell versenysport is.
A kezdetekben a versenygyakorlatok közé tartozott a nyomás, a push press, valamint fél- és egy órás bajnokságokat is tartottak. 1985-től vezették be a manapság is használt, 10 perces biatlon versenyszámokat. A biatlon részei a jerk (lökés) és snatch (szakítás). A long cycle (hosszúciklus) 1998 óta része a versenyeknek, nők pedig 2001-től versenyeznek Oroszországban.
A girja, mint versenysport az elmúlt évtizedben meghódította az egész világot és klasszikus 10 perces számok mellett a félmaraton, maraton, a triatlon, a pentatlon, a heavy sprint kategóriák is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
A sporteszköz történelme. Gömbsúlyzó, girja vagy kettlebell?
A sporteszközt oroszul girjának (többes számban girinek), míg angolul kettlebell-nek nevezik, melyeket lefordítva gömbsúlyoknak is nevezhetünk. Eredetét tekintve a girja hazája Oroszország volt, ahol a kezdetekben a gömbsúlyok/girik még mérőeszközként funkcionáltak a mezőgazdaságban az 1700-as években. Száz évvel később már testedzésre is használták és a Szentpéterváron bejegyzett első amatőr súlyemelő egyesület fő sporteszköze is a girja volt. Az orosz haderő állandó fizikai felkészítő eszköze volt a múltban és napjainkban is.
A gömbsúlyok pályafutása során kialakult elnevezésein kívül a felhasználásukat és paramétereiket tekintve is eltérnek egymástól.
A kettlebell versenysportban a gömbsúlyok a szabályrendszernek megfelelően meghatározott méretűek, alakúak, ettől eltérni nem lehetséges. A golyók mérete, függetlenül a súlyuktól, egységes. Fontos szempont a súlyozásuk kialakítása, ezért a kettlebell gyártóknak erre különös figyelmet kell fordítaniuk.
A súlyokat színekkel különböztetik meg: 8 kg (rózsaszín), 12 kg (kék), 16 kg (sárga), 20 kg (lila), 24 kg (zöld), 28 kg (narancs), 32 kg (piros), 36 kg (szürke), 40 kg (fehér), 44 kg (ezüst), 48 kg (arany)
forrás: KettlebellSport
Hogyan segít a Girja?
Fontos megjegyezni, hogy a gyakorlatok végrehajtásával talán a leghatásosabb sporteszköz, mivel magában foglalja a mai divatos edzésformák, pl. funkcionális, core, kondicionáló, zsírégető, izomépitő és állóképesség fejlesztő edzéseket. A versenysportban pedig szigorú szabályok vannak a ruházat terén és a technikai kivitelezésben. A versenyeken 16, 24 és 32 kg-os girjákat használnak. Mivel nem születik az ember Girevoynak, ezért 8, 10, 12, 14, 16, 20, 24 és egész 72 kg-ig vannak súlyzók, amelyekkel folyamatosan lehet erősödni.
A szervezetre gyakorolt főbb hatásai: pszichés és fizikális állóképesség erősödése, a szív- és érrendszerre, cukorbetegségre, izületi betegségekre és a lélekre gyakorolt jó hatása ismert. A test minden izmát erősíti. Egyaránt fogyaszt, zsírt éget, jókedvre derít, látványosabb, feszesebb lesz az izomzat, fejleszti az egyensúlyt, koordinációt is.
Edzéseink
Ma már sok sportegyesületben és szakosztályban oktatják és űzik ezt a remek sportot, így mindenki megtalálhatja a neki tetsző mozgásformát a tradicionális versenyzéstől a fitneszig, vagy akrobatikus szinten.
Edzéseink időpontjai: hétfő és csütörtök este 8 óra.
2112 Veresegyház, Hajó utca 1.
Kívánok mindenkinek erőt, egészséget!
Mátyás Dezső / 06-30-730-3979
MultiSport SE Veresegyház
Árak
Girja edzés
2000 Ft
Edzés tagoknak
1 600 Ft
Girja bérlet
10 alkalom / 3 hónap
18 000 Ft
Bérlet tagoknak
10 alkalom / 3 hónap
15 000 Ft
Girja edzés
2000 Ft
Girja bérlet
18 000 Ft
Girja edzés tagoknak
1 600 Ft
Girja bérlet tagoknak
15 000 Ft