Érdemes még az egy napos túrákra is úgy készülni, hogy legyen nálunk egy saját elsősegély készlet. Tartalma az egyéntől függ: a saját gyógyszerek és allergia elleni készítményekre gondolok pl., amelyek egyéniek, illetve cukorbetegeknél a cukormérő, stb. Léteznek egyébként előre összeállított csomagok, de ezeket nyugodtan kiegészíthetjük amivel csak szeretnénk:
Az én csomagomban ezek vannak (bár én mint túravezető állítottam össze a saját csomagomat, netán másoknak is szüksége lehet ebből valamire):
- fertőtlenítő kendő
- fertőtlenítő folyadék (Betadine vagy octenisept)
- ragtapaszok, több féle
- kullancskiszedő csipesz
- sima szemöldökszedő csipesz
- fájdalomcsillapítók: Algopyrin, Cataflam, Paracetamol
- valamilyen lázcsillapító
- háromszögletű kendő
- melegítő (izo) fólia
- szőlőcukor
- Neogranormon
- Fenistil
- csípésre való roll-on
- biztosító tűk
- olló
- steril gézlapok
- nyáron napvédő krém
- télre Nivea krém
- gumikesztyű
- hűtőgél
- vízhólyag tapasz
Nagyjából ennyi. Én a csomagomba rejtettem még pár betétet és tampont, gyufát, öngyújtót és kis méretű bicskát is. Néha jól jöhet a befőttes gumi is. Ezen kívül mindig van nálam fél liter ásványvíz pluszban, bármi eshetőségre, illetve egy kisebb csoki/nápolyi, pici dobozos szívószálas üdítő.
Ha egy síp van az embernél és netán egyedül túrázik és bajba esik, azzal segítséget tud hívni. SOS jelzést úgy adunk le síppal, hogy három rövidet, három hosszút és ismét három rövidet fújunk: . . . – – – . . .
Alap elsősegély csomagot tehát te is össze tudsz állítani a saját elképzelésed/tapasztalatod alapján, de vásárolhatsz is nagyobb túraboltokban: Decathlon, Mountex stb.
Vészhelyzet esetén a 112-t kell hívni, vagy elsősegélyhívó alkalmazást használni. A Természetjáró app-on pl. létezik egy segélyhívó gomb, amely egyből megadja a lokációnkat is.